BG Circle V1 - Expert X Webflow Template
Szükséges tőke hiánya a cégben

Szükséges tőke hiánya a cégben

Amikor egy cég tulajdonosának halála bekövetkezik, és nincs elegendő tőke a cégben ahhoz, hogy a másik tulajdonos kifizesse az örökösöket.

Szükséges tőke hiánya a cégben

Az egyik tulajdonos elhalálozása esetén 3 olyan eset van amikor a szükséges tőke hiánya meghatározhatja a cég további működését. Ezek a helyzetek kritikus pénzügyi kihívást jelentenek, amelyek megfelelő előkészületek és tervek nélkül akár a vállalkozás teljes összeomlását is okozhatják.

Elhunyt tulajdonos örökösének kivásárlása a cégből:

Az örökös, aki hirtelen a cég részesedését örökli, dönthet úgy, hogy készpénzre szeretné váltani örökségét. Ebben az esetben azonnali likviditásra van szüksége a cégnek, hogy meg tudja vásárolni azt. Ha azonban ez a tőke nem áll rendelkezésre, akkor már kezdetektől fogva komoly problémákkal nézhetünk szembe. Tovább fokozza helyzetet az a tény, hogy a magyar jogszabályok nem tartalmaznak konkrét iránymutatást arra vonatkozóan, hogy hogyan határozható meg a cégérték, kivéve, ha ezt már alapításkor belefoglalták a cég okirataiba. Ha erre nem gondoltunk, akkor az általunk utólag felbecsültetett cégérték és az örökös által felbecsültetett részesedés értéke nagy mértékben eltérhet egymástól, mivel nincsen jogi orvoslat, amely pontosan meghatározhatná ezt a folyamatot, így joggal aggódhatunk annak megfelelő lezárása miatt.

Az elhunyt tulajdonos cégvezető nélkülözhetetlen szakmai tudásának pótlása:

Terjedelmes dilemma, amellyel a cégnek ilyenkor szembe kell nézni. Elképesztő hiányt teremt, ha az alapító vagy kulcsfontosságú vezető távozik az élők sorából. Gondoljunk csak bele, mi történik, ha egy ilyen tragikus esemény következik be? A cég akár már 2-3 héten belül összeomolhat, hiszen a megfelelő utód azonnali integrálása egy rendkívül komplex és időigényes feladat.

Egy hozzáértő fejvadász ugyan segíthet gyorsan találni valakit - ha van olyan a piacon -, aki legalább részben képes lehet pótolni az elhunyt szaktudását, de ez rengeteg kiadással jár – csak a fejvadász díjja is olykor a bérének 3-6 hónapnyi összege lehet.

A helyzet súlyossága, ilyenkor egyre csak fokozódik és azonnali cselekvést igényel, mert a céget a heteken belüli teljes leállása fenyegeti. Ilyenkor a leggyorsabb megoldás a konkurens vállalkozásoknál a hasonló szaktudással rendelkező vezetők felkutatása. Ez azonban nemcsak komoly kihívás elé állítja a céget, hiszen nagyon nehéz feladat, hanem anyagi szempontból is nagy terheket jelent a cégnek. Átlagosan 10-15 millió forintos átszerződési ajánlattal minimum készülni kell és a teljes integrációs folyamat végére akár a 30-40 millió forintos nagyságrendekbe is kerülhet a teljes "megoldás". Fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy ez csupán egy hozzávetőleges számítás, amely természetesen jelentős mértékben változhat, attól függően, hogy milyen specifikus szaktudás szükséges a pozíció betöltéséhez. A számításunk a jelenlegi tulajdonosi és vezetői bérek, valamint osztalék kivétek átlagainak medián értékén alapul.

Átmeneti termelés/értékesítés/profit kiesés a vezető pótlás időszakában:

Ez az időszak jelentős veszteségeket rejt magában. Amíg egy új vezetőt nem találunk és állítunk be az elhunyt vezető helyére, a cégnek számolnia kell többletkiadásokkal, mint a toborzásra, képzésre szánt költségek, szerződésbontási díjak, ideiglenes vezetői bér, nem beszélve a termelékenység csökkenéséről, ügyfelek elvesztéséről és a projektek késéséről. A felsorolt problémák közül mindegyik negatívan befolyásolja a cég eredményességét és piaci pozícióját. Ahhoz, hogy a cég képes legyen szembeszállni ezekkel a kihívásokkal, pénzügyi tartalékkal vagy hitellehetőségekkel kell rendelkeznie.

Szükséges tőke hiánya a cégben