A tulajdonosi trió közös erőfeszítéseivel felhalmozott és több évtizedes tapasztalaton nyugvó szakmai tudástáruk valóban pótolhatatlan.
Egy jól bejáratott, stabil alapokon nyugvó vállalkozásban három tapasztalt és elkötelezett tulajdonos látja el a napi ügyvezetést, akik életük azon szakaszába léptek, amikor szükségessé vált komolyan elgondolkodniuk a vállalat hosszú távú perspektíváin és azon forgatókönyveken, amelyek a jövőt meghatározhatják. Ezek az éleslátó üzletemberek szembesültek a kényes helyzettel, hogy mit hozhat az idő, ha bármelyikük, akár betegség vagy akár egy váratlan tragédia következtében nem tudná folytatni a munkáját.
Ez a megrendítő felismerés rávilágított arra a kritikus területre, hogy a tulajdonosi trió közös erőfeszítéseivel felhalmozott és több évtizedes tapasztalaton nyugvó szakmai tudástáruk valóban pótolhatatlan. Ezt a tudást bármelyikük hiánya esetén komoly nehézségek árán, de talán ki lehetne váltani, ugyanakkor a váratlan esemény drasztikus hatást gyakorolna a cég stabilitására.
A cégvezetők körében felmerült aggodalmak között szerepelt az is, hogy a tragikus események bekövetkezése esetén az egyenesági örökösök – akik még fiatalok, életkoruk szerint a fiatal felnőtt korcsoportba sorolhatók – hogyan illeszkednének be a vállalat mindennapi életébe és annak stratégiai irányításába, ami potenciálisan súlyos problémák forrása lehetne. Ráadásul az örökösök körében felmerülhetnek olyan kérdések és igények, amelyek tovább rontanák a helyzetet: például a megfelelő szakértői tudás hiánya miatt kevésbé lennének alkalmasak a vállalatvezetésre, emellett pedig az osztalékuk utáni vágyuk jelentős pénzügyi terhet róna a cég gazdasági helyzetére. Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a kockázatot sem, hogy a megfelelő szakértői háttér és tapasztalat híján a vállalat nem lesz képes biztosítani a folyamatos és zökkenőmentes működést, így partnereikkel szembeni kötelezettségeik teljesítése veszélybe kerülhet, ami a piaci pozíciójuk gyors csökkenését vonhatja maga után.
Mindezek figyelembe vételével a cégvezetők arra a következtetésre jutottak, hogy mivel egyáltalán nem szeretnék örökösök befolyását a cégben, így a legmegfelelőbb útvonal az lenne, ha a társaság megvenné az örökösök részesedését, ezáltal fenntartva a vállalat egységét és stabilitását. Nem meglepő, hogy a vállalat tőkeszerkezetének megerősítése vált azonnali prioritássá, hiszen ezáltal lehetőség nyílhatna az örökösök zökkenőmentesen kivásárlására. Továbbá, a szakértői tudás és a vezetői készségek megfelelő pótlása is előtérbe került, amihez jelentős pénzügyi befektetés szükséges, gyors fejszámolással közel 50-70 millió forint nagyságrendű tőkével terveztek, amely tartalmazza majd a fejvadászok díjait, az átmeneti cégtámogatási menedzsment költségeit, a továbbképzések kiadásait, valamint a versenytárs cégek magas szintű vezetőinek szerződtetéséhez szükséges kompenzációs csomag finanszírozását is.
A bemutatott eset világosan rávilágít arra a tényre, hogy minden embert előbb utóbb megérint a mulandóság érzése. Ebben a kontextusban ügyvezetői trió egyenként is kulcsfontosságúak, hiszen bármelyikük nélkül a cég működése komoly veszélybe kerülhet. Vagyis a vállalati kontinuitás fenntartása érdekében abszolút szükséges a megfelelő előkészület megtétele, ami tartalmazza a:
Tőkeszerkezet megerősítése: A vállalat pénzügyi alapjainak megszilárdítása érdekébe a tőkeszerkezet megerősítése a pénzügyi eszközök gondos alkalmazásával, amelyek megfelelő biztonságot nyújtanak a vállalatnak, lehetővé téve, hogy a szükséges források rendelkezésre álljanak az örökösök részesedésének megvásárlásához és az elhunyt vezető szakmai tudásának pótlásához.